Kakule Bitkisi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

kakulenin_yararlari_nelerdir_nasil_kullanilirAvrupa’da baharatların kraliçesi olarak bilinen, acı ve tatlı yiyeceklerde daha güçlü bir aroma katmak için kullanılan bitkidir kakule. Genellikle Orta Doğu’da, İskandinav ülkelerinde ve Kuzey Afrika’da yetiştirilir. Sri Lanka, Hindistan, Guatemala gibi birkaç tropikal bölgede de yetişir. Aynı zamanda etkili bir ilaçtır da.

Kakulenin bilimsel adı “Elettaria Cardamomum”dur. Piyasada siyah ve yeşil olmak üzere iki çeşit kakule vardır ve bu iki kakule çeşidinin de yanlarında siyah tohumları bulunur. Yeşil kakulenin aroması daha fazladır.

Toz baharat olarak, tohumları bütün olarak ya da süte, salataya karıştırarak kullanabileceğiniz kakule bitkisinin faydalarından genel olanlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • İdrar Çıkarma Sorunları

Eski Hindu uzun yaşam sanatında kakule, sistit, böbrek iltihabı, bel soğukluğu gibi hastalıklara derman olarak kullanılmıştır. Bir tutam kakule tozu ve muz yaprağı kullanarak müthiş bir idrar söktürücüdür ve mesane enfeksiyonları, nefrit, idrar çıkaramama gibi problemlerde etkilidir.

  • İktidarsızlık

Bu baharat aynı zamanda cinsel sorunlarda da etkilidir. Bir tutam kakule tozunu kaynar süt ile karıştırarak iktidarsızlığa karşı mükemmel bir çözü üretebilirsiniz. Benzer etkiyi taşıyan safranı da bu karışıma ekleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise günde 2 bardaktan fazla tüketimde ters etki yapabilmesi.

  • Patojenler

Kakule; virüs, mantar ve bakterileri gibi patojenlerin çoğalmasını engelleyerek bu tek hücreli canlıların yaratacağı hastalıkların önüne geçer.

  • Kötü Nefes

Kakule, birçok ülkede hoş kokusu sayesinde nefes tazeleyici olarak kullanılıyor.

  • Kemik Sağlığı

Kakule, aynı zamanda kalsiyum emilimini sağlayan C vitamini yönünden de zengindir. Bu sayede özellikle kadınların menopoz dönemindeki kemik erime sorunlarına karşı etkilidir.

  • Dolaşım Sistemi

Kakule kan akışını hızlandırarak kalp ve organlardaki kan dolaşımını artırır. Bu özelliğiyle bronşit, astım gibi akciğer hastalıklarına karşı kullanılabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

About the author

Mehmet Önder Şumnu, özel ilgi alanı olan 'bitki çayları' üzerine araştırmalarını ve tespitlerini bitkicaylari.net için yazmakta. 1986 İstanbul doğumlu ve halen makine mühendisiği son sınıf öğrencisi olan Şumnu; yazılarını özellikle bitki çaylarının faydaları üzerine yoğunlaştırmıştır.