Migren Veya Şiddetli Baş Ağrısı İçin Bitki Çayı

Migren için öncelikle bilmemiz gereken şey rahatlamamız gerektiğidir. Aşırı stres veya aşırı üzüntü migreni tetikleyen etmenlerdendir. Bu yüzden migreni geçirmek için de tüketilecek çayların rahatlatıcı etkisi olması gerekir. Yalnız rahatlatıcı etkiye sahip her çay migreni geçirmez.

Her bitki çayında olması gerektiği gibi migren için yaptığınız çayda da kullanılanlara dikkat etmek gerekir.

Migren için kullanılabilecek güzel bir bitki çayı formülü şöyle:

Taze nane: Ferahlatıcı etkisiyle hem çaya tat verir hem de ağrıyı bastırır.
Papatya: Genelde mide rahatsızlıklarına karşı kullanılan papatya aslında yatıştırıcı ve kas gevşetici etkisiyle rahat uykuyu sağlar ve bu özellikleri nedeniyle migrene karşı da etkilidir.
Rezene: Solunum sistemini rahatlatan rezene solunum yolunu açar. Hem vücudu rahatlatır hem de karışımdaki diğer bitkilerin daha çabuk etki etmesini sağlar.
Koyun gözü bitkisi: Hafif yatıştırıcı özelliğiyle migrene ve diğer baş ağrılarına karşı da kullanılabilir.

Bu üç bitkiyi sadece migren sırasında değil, migreni engellemek adına öncesinde de tüketebilirsiniz. Günde 3-4 bardağı geçmemek koşuluyla tabi ki. Bu çayı hazırlarken kaynatmadan, bir bardağa koyduğumuz bitkilerimizin üzerine sıcak su ilave ederek hazırlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

About the author

Mehmet Önder Şumnu, özel ilgi alanı olan 'bitki çayları' üzerine araştırmalarını ve tespitlerini bitkicaylari.net için yazmakta. 1986 İstanbul doğumlu ve halen makine mühendisiği son sınıf öğrencisi olan Şumnu; yazılarını özellikle bitki çaylarının faydaları üzerine yoğunlaştırmıştır.